czwartek, 31 lipca 2008

Rak


RAK


Stwierdzenie, że „jesteś Rakiem” pozwala mieć całkowitą pewność tylko co do jednej kwestii: że w dniu Twoich narodzin Słońce przebywało w znaku Raka. Tylko Słońce... Gdzie znajdowała się w tym czasie reszta planet, osie horoskopu oraz Księżyc niestety nie mamy pojęcia. A szkoda, bo to informacje ważne dla stworzenia pełnego portretu astrologicznego.

Gazetowy opis cech Raka wcale nie musi za bardzo do Ciebie pasować, ponieważ „Rak” to tylko jeden z dwunastu uwzględnianych przez astrologów archetypów psychologicznych, które w życiu nie występują w czystej postaci i są jeszcze rzadsze niż czyste pierwiastki chemiczne w naturze.

Niestety, z gazetowego horoskopu dla Raka nie dowiesz się żadnych naprawdę istotnych rzeczy. Na przykład tego, w którym z 12 sektorów (czyli domów) horoskopu znajduje się Twoje Słońce. I znowu powiem „szkoda”, ponieważ jest to niezwykle istotna informacja dla uściślenia opisu Twojej osoby, a zwłaszcza dla stworzenia precyzyjnej i sensownej prognozy.

Nie dowiesz się również, jakie aspekty i z jakimi planetami tworzy twoje Słońce. To równie duża strata, jako że te planety, poprzez swoje aspekty, zabarwiają Twoje Słońce własnymi, niekiedy bardzo wyrazistymi cechami.

Słońce symbolizuje samoświadomość, indywidualność, wolę i żywotność, ponieważ jest głównym „światłem”. Słońcem należy jasno świecić, bo od tego ono jest. A więc Rak powinien być po prostu Rakiem. Przynajmniej teoretycznie. A jednak... zdarza się, że Rak, zamiast być czułym i kochającym swoją rodzinę domatorem, jak na Raka przystało, jest niezależny, kocha wędrówki po dalekim świecie i w ogóle jest jakiś taki nieraczy. Nie znaczy to jednak, że opis archetypu Raka jest nieprawidłowy. Znaczy to tylko tyle, że nie jesteś pojedynczym, czystym archetypem, lecz osobowością złożoną z wielu różnych archetypowych „cegiełek”.

Słońce, aczkolwiek niezwykle ważne w każdym horoskopie, wcale nie jest jedynym obiektem, na który profesjonalna astrologia zwraca baczną uwagę.

Aby Twój astro-portret był w miarę kompletny koniecznie trzeba uwzględnić jeszcze kilka innych, ważnych obiektów.

W każdym horoskopie są przynajmniej trzy silnie dominujące znaki: to te, w których przebywają Słońce, Księżyc i ascendent. Każdy z tych znaków jest wyraźnie widoczny w Twojej osobowości. Ale rzadko się zdarza, żeby wszystkie trzy znajdowały się w Raku. A więc już tu masz dowód, że żaden Rak nie jest czystym Rakiem.

Księżyc, który jest „nocnym światłem” i jest niewiele mniej ważny niż Słońce zdradzi astrologowi wrażliwą, nierzadko skrywaną część twojej osobowości. Księżyc jest szczególnie ważny, jeśli jesteś kobietą, gdyż jest patronem kobiecości, macierzyństwa i spraw domowych. Księżyc mówi o twojej wrażliwości lub jej braku, o twoim stosunku do posiadania rodziny i dzieci, o tym, czy masz dar tworzenia miłej, domowej atmosfery czy wręcz przeciwnie, czy lubisz i umiesz gotować, czy lubisz siedzieć w domu, jak ten dom urządzasz, kogo i czy w nim gościsz itp. O Twoim naturalnym temperamencie i w pełni spontanicznym, nieprzemyślanym zachowaniu decyduje właśnie Księżyc, a nie Słońce. Jak na złość, Księżyc może mieć cechy skrajnie odmienne, niż twoje Słońce. Może na przykład być nieczuły i zimny. I jak myślisz, jak to wpłynie na Twoją Raczą osobowość?

Z horoskopu gazetowego nie dowiesz się absolutnie niczego o tak istotnym czynniku, jak Księżyc. Niestety, opracowanie tabelek zodiakalnego położenia Księżyca jest niewykonalne, z przyczyn technicznych - musiałyby one być wydane w postaci książki. Bez sensu, prawda?

Twój Księżyc, tak samo jak Słońce i jak każdy inny element horoskopu, przebywa w jednym z 12 znaków zodiaku i w jednym z 12 domów oraz tak samo jak Słońce ma powiązania aspektowe z innymi planetami, co wpływa na jego sposób wyrażania się. Czy horoskop gazetowy udziela Ci jakiejkolwiek informacji o tych sprawach?

Ascendent to jeden z 12 znaków, który wschodził w chwili Twoich narodzin. Jest on Twoją zewnętrzną wizytówką i stanowi coś w rodzaju pięknie wymalowanego szyldu, który prezentujesz światu zewnętrznemu. Ten szyld pokazuje Cię takim, jakim chciałbyś być widziany i odbierany przez ludzi, zwłaszcza tych, których znasz słabo lub wcale. Swój ascendent eksponujesz również w sytuacjach oficjalnych. Z tego powodu niektórzy nazywają go „maską” i uważają, że ukrywa on prawdziwą osobowość.

Dona Cunningham twiedzi, że ascendent ukazuje zachowania i cechy, których oczekiwali od nas nasi rodzice. Staraliśmy się więc ich zadowolić, nawet jeśli tak naprawdę wcale się z tym dobrze nie czuliśmy. I dlatego, zamiast prezentować dumnie swoją prawdziwą osobowość przyzwyczailiśmy się ukrywać ją za parawanem ascendentu. Bo tak „jest lepiej”, „bezpieczniej” lub „grzeczniej”. Twój ascendent nie musi więc wcale pasować do Słońca w Raku, bo być może to właśnie cechy tego znaku tak irytowały twoich rodziców, że musiałeś je ukrywać i udawać kogoś innego - bardziej dynamicznego i przebojowego. Możliwe, że maska ascendentu tak silnie wrosła w Twoją osobowość, że zupełnie się z nim utożsamiłeś, zapominając o tym, że przecież jesteś czułym i wrażliwym Rakiem i że to właśnie Rak, a nie znak ascendentu opisuje twoją najprawdziwszą osobowość.

Co jeszcze może zaburzać czysty obraz Raka?

Wiele innych czynników.

Na przykład, jeśli Księżyc, będący planetarnym władcą znaku Raka przebywa w zupełnie niepodobnym do Raka znaku, na przykład w bezceremonialnym i szorstkim Baranie, wtedy Twoja osobowość nabiera takich właśnie, charakterystycznych dla Barana cech.

Jak wcześniej wspomniałam na Twoją osobowość i temperament wpływają również aspekty innych planet do Twojego Słońca i Księżyca. I tak np. Saturn może sprawić, że opiekuńcza i lubiąca kucharzenie racza troskliwość o innych znika jak bańka mydlana, a na jej miejscu pojawia się dystans, pragnienie izolacji, słabsza żywotność i podobne, niekoniecznie wesołe nastroje.

Poza tym należy przyjrzeć się uważnie wszystkim pozostałym planetom, a więc (w wielkim, telegraficznym skrócie): Merkuremu opisującemu Twój sposób myślenia i komunikowania się z bliźnimi, Wenus czyli patronce miłości, erotyzmu i partnerstwa, Marsowi będącemu planetą energii i asertywności, Jowiszowi symbolizującemu ekspansję, łaskawość i filozofię, surowemu i dyscyplinującemu Saturnowi, zwariowanemu, ekscentrycznemu i kochającemu wolność Uranowi, marzycielsko-artystycznemu Neptunowi oraz nadającemu osobowości tajemniczą głębię, nie bojącemu się tabu Plutonowi. Każda z tych planet przebywa w jakimś znaku oraz w którymś z sektorów twojego horoskopu i tworzy jakieś aspekty z innymi planetami, a to wszystko zabarwia twoją osobowość niekiedy bardzo wyrazistymi cechami, które niekoniecznie muszą pasować do charakterystyki Raka.


A teraz przyjrzyjmy się prognozom, czyli comiesięcznym horoskopom dla każdego znaku zodiaku.

Nawet, jeśli taki horoskop pisze profesjonalny astrolog, to wie on o Tobie tylko jedno: że masz Słońce w Raku. Koniec. Kropka. To wszystko, co ten „profesjonalista” wie na pewno. Cała reszta jest dla niego jedną wielką niewiadomą. Rzadko interesuje go nawet tak istotna informacja, jak ta, w którym konkretnie stopniu Raka znajduje się Twoje Słońce. Stopień jest bardzo ważny dla uściślenia czasu wydarzeń. Tak więc prognoza, nie dość, że wielce czasowo nieprecyzyjna, dotyczy tylko i wyłącznie spraw związanych z tymi dziedzinami życia, które symbolizuje Słońce.

Może się zdarzyć, że będziesz mieć niezwykle fortunne tranzyty do Słońca i przeczytasz, że czekają Cię same radosne, słoneczne i cudowne dni, które pozwolą Ci zrealizować wszystkie skryte marzenia. Tymczasem nie będziesz wiedzieć o tym, że w tym samym czasie Twój Księżyc wpadł w bardzo poważne tarapaty i że Twoje szczęście rodzinne jest zagrożone. Możesz się więc srodze rozczarować, jeśli zamiast spodziewanej, wszechobecnej harmonii zastaniesz we własnym domu szalejącą burzę z piorunami.

Taki horoskop nie uprzedzi Cię również, że przez któryś z domów Twojego radiksu lub przez jedną z planet osobistych przechodzi właśnie jakaś inna, ważna planeta.

Domy horoskopu mówią o różnych dziedzinach naszej aktywności życiowej. Przejście przez któryś z nich silnej planety zmienia znacząco życiową sytuację. Jeśli jest to np. Saturn, wymaga to skierowania całej uwagi na symbolizowaną przez ten dom dziedzinę życia, ponieważ Saturn jest planetą surowych egzaminów. Oblanie egzaminu nie jest rzeczą przyjemną, lepiej więc przygotować się do niego odpowiednio wcześnie, jako że - jak powiadają - „powiadomiony jest uzbrojony”.

Może się również zdarzyć, że w tym szczęśliwym dla twojego Słońca okresie jakaś niespokojna planeta, np. Uran, zagości w Twoim 7. domu, symbolizującym Twoje związki partnerskie i wszelkie relacje z innymi ludźmi. Możesz się wtedy spodziewać ogromnych, wręcz rewolucyjnych zmian we wszystkich ważnych dla Ciebie związkach, a nawet w relacjach z całym światem zewnętrznym.

Widzisz więc, że wróżenie z solarnych znaków zodiaku (i w ogóle wszelkie wróżenie z horoskopu) jest bez sensu. Nie dość, że taka sama, identyczna wróżba musi dotyczyć wszystkich chodzących po tej planecie Raków, a więc 1/12 światowej populacji, to jeszcze nie uwzględnia ona żadnych innych, niezwykle istotnych elementów horoskopu indywidualnego.

Zamiast więc tracić czas na czytanie głupawych horoskopów poszukaj sobie bardziej pożytecznego zajęcia.

-----
Teoretycznie może zdarzyć się prawie czysty Rak, ale jest to prawdziwa rzadkość. Jest możliwe, że znak Raka będzie wschodził na ascendencie, władający Rakiem Księżyc będzie królować w swoim własnym znaku lub że znak Raka i wszystkie planety osobiste znajdą się w czwartym domu horoskopu, który z natury ma charakter Raka. Jednak taka sytuacja należy raczej do wyjątku. Poza tym zawsze jakiś element zaburza tę „czystość”.

7 Comments:

Anonimowy said...

a co jeśli mam Raka w Słońcu, Księżycu i w Merkurym? Co ciekawe, mój Ascendent to Waga, a Wenus jest w Bliźniętach. Mars natomiast w Baranie :P. Wydaje mi się, że to dość skomplikowane połączenie. Z jednej strony silnie obstawiony Rak, z drugiej Mars w Baranie... Jak to połączyć w spójną całość?;(
Oczywiście, Merkury jest w kwadraturze do Marsa. Ale znów, Księżyc w trygonie z Marsem. Kiepska sprawa? :P

astromaria said...

Nie Raka w Słońcu, tylko Słońce w Raku :-)

Jak napisałam we wstępie: każdy z nas jest mieszanką psychologicznych archetypów. Każdy z tych czynników wnosi tu swoją cegiełkę, tworząc skomplikowaną, a nierzadko nawet pełną sprzeczności osobowość.

Wrażliwy Raczek z ascendentem w milusiej Wagusi i z Marsem w zdecydowanym Baranie potrafi zadziwić otoczenie swoją determinacją i bezkompromisowością w dążeniu do celu. Trudno i wolno podejmuje decyzje, waha się, ale jak już "złapie" wiatr w żagle, wtedy płynie prosto do celu.

Poszczególne "składniki" nie mieszają się ze sobą i nie tworzą jednolitej szarej masy, lecz każdy z nich zachowuje swoją suwerenność. Osobowość rzadko kiedy jest harmonijną całością. Dlatego Rak jest Rakiem, ale jednocześnie jest zdecydowany i uparty w dążeniu do wyznaczonego celu. A jeśli trzeba, potrafi walnąć pięścią w stół i krzyknąć "ja tu rządzę!". A zaraz potem znów jest miłym, a nawet płaczliwym Raczkiem.

Radzę częściej używać intuicji niż rozumu, bo znaki wodne powinny kierować się wyczuciem.

Anonimowy said...

Witam Astromaria,
tu Trueneutral :)
Zacznę do tego, że tak przeglądałem sobie Twojego bloga i stronę, znalazłem kilka ciekawych artykułów i wygląda na to, że sobie tutaj nieco poczytam. :)
Mam takie pytanie odnośnie raka - czy jako, że jego opiekunem (chyba można tak napisać?) jest księżyc, nie oznacza to, że właśnie znak, jaki dany raczek ma w księżycu dużo mocniej uwidacznia się w archetypie psychicznym?
I na koniec przedstawiam swoją "metryczkę" , bo ciekawy jestem, choćby i w skrócie, co to wszystko może znaczyć.
Słońce - Rak
Księżyc - Wodnik
Ascendent - Strzelec
Merkury - Lew
Wenus - Byk
Mars - Rak
Jupiter - Wodnik
Saturn - Skorpion
Uran - Strzelec
Neptun - Koziorożec
Pluton - Skorpion
True Node (?) - Byk
Chiron - Bliźnięta

astromaria said...

Masz w Raku nie tylko Słońce, ale i Marsa, a Mars jest planetą, którą Steven Arroyo określa jako "męskie ego". Jest on patronem męskości (animusa) w horoskopie. Żeby móc coś powiedzieć o danej osobie zawsze patrzymy na władcę jej znaku solarnego, szczególnie jeśli w tym znaku przebywa więcej planet lub jeśli są one ważne. Czyli w twoim przypadku jest to oczywiście Księżyc.

Co ciekawe, władca moje Słońca (i 3 innych planet) również przebywa w Wodniku i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że faktycznie, taka osoba zachowuje się jak Wodnik.

Wodnik jest dość "niepokojącym" znakiem z punktu widzenia Księżyca, bo Księżyc i Rak ze swojej natury lubią spokój i bezpieczeństwo. Wodnik jest zupełnym zaprzeczeniem jednego i drugiego. Tak więc jesteś pewnie bardzo rewolucyjnym Rakiem, co znawców astrologii salonowej może zdumiewać, a dla racjonalistów może stanowić dowód na to, że astrologia "nie działa". Bo opis Raka faktycznie będzie do ciebie pasował tylko częściowo.

Poza tym znak ascendentu jest prawie zawsze bardziej widoczny niż znak Słońca. Strzelec jest ognisty, a Rak wodny, więc pewnie masz w sobie niezły kocioł parowy, dodatkowo rozdmuchiwany przez żywioł powietrza ze znaku Wodnika.

Z kolei władcą twojego Księżyca jest Saturn ("starzy" władcy są ważniejsi w interpretacji), więc masz też trochę cech Skorpiona.

True Node to po naszemu jest węzeł księżycowy. Pokazuje on, w którą stronę powinieneś dążyć w swoim rozwoju. Pewnie powinieneś uczyć się praktyczności i mocnego stania nogami na ziemi. Wodnik ma głowę w chmurach, ale nie powinien zapominać, na jakim świecie żyje.

W moim chomiku jest trochę materiałów astrologicznych, grzebnij tam, a pewnie znajdziesz coś interesującego. (Banerek chomika jest z boku bloga).

Anonimowy said...

Ponownie True.
Nie wiedziałem tego, co napisałaś, no ale na astrologii znam się "po łebkach" , choć wiem chociaż tyle, że znak słoneczny to tylko niewielka część. :)
Co do opisu, to pewnie dziwne dla Ciebie nie będzie, że się zgadza. Sam jakiś czas temu brałem siebie samego za dowód, że astrologia to bajka... jednak jako, że interesują mnie takie rzeczy, zdarzyło mi się pozgłębiać temat. Gdy nieco głębiej zabrnąłem, sam zauważyłem, że jest jakaś prawda w tych bardziej dokładnych opisach horoskopowych (tych, które opisują nie tylko znak w Słońcu) . Dlatego też cieszę się, że mi odpisałaś. :) I z pewnością zajrzę na chomika.
Dziękuję.

astromaria said...

Mam dość wolne łącze, więc wrzucanie na chomika idzie mi dość opornie, ale to, co tam jest na razie powinno wystarczyć dla osób, które mają przynajmniej podstawową wiedzę o własnym horoskopie.

astromaria said...

Oj, i jeszcze jedno: władca twojego ascendentu (zwany "władcą horoskopu") też jest w Wodniku!!! Czyli trzeci czynnik, który upodabnia cię do Wodnika.