niedziela, 18 listopada 2007

Gwiazdozbiory zodiaku

Gwiazdozbiorami zodiaku nazywamy te gwiazdozbiory, które leżą w pasie ekliptyki.

Znaki zodiaku przejęły od nich swoje nazwy. I to właśnie jest przyczyną, dla której niedouczeni astronomicznie sceptycy permanentnie mylą te pojęcia. Byłby to może powód do wstydu wyłącznie dla nich, gdyby nie atakowali uparcie astrologów, zarzucając im nieuctwo.

Znaki zodiaku nie składają się z gwiazd ani z gwiazdozbiorów. Zodiak jest tworem sztucznym, wynikającym z umownego podziału ekliptyki na 12 idealnie równych, liczących po 30° odcinków. Natomiast gwiazdozbiory zodiaku znacznie różnią się między sobą wielkością.

Znaków zodiaku jest 12, natomiast gwiazdozbiorów zodiaku jest obecnie 13, ponieważ z powodu precesji do ekliptyki zbliżył się gwiazdozbiór Wężownika.

Przeczytaj również hasło Znaki zodiaku - są tym samym co gwiazdozbiory czy może czym innym?

2 Comments:

Anonimowy said...

Jaki zatem związek z ludźmi mają znaki zodiaku oraz dlaczego w horoskopach pojawiają się astronomiczne nazwy gwiazd czy planet, skoro Zodiak jest sztucznym tworem? Gdyby znakami zodiaku były po prostu gwiazdozbiory zodiakalne, może miało by to większy sens, choć i tak niewielki z tym co dzieje się na Ziemi i to w życiu ludzi!

astromaria said...

Z prostej przyczyny: bo astronomiczne gwiazdy i planety przesuwają się na tle zodiaku. A związek z ludźmi ma to taki, że wszystko jest jednością i że ludzie i gwiazdy podlegają tym samym, kosmicznym lub boskim prawom.

Zapraszam do lektury bloga. Jedna notka to za mało, żeby zrozumieć o co chodzi. Poza tym są podręczniki, które wyjaśniają więcej, więc każdy zainteresowany powinien sam poszukać wiedzy.