niedziela, 25 maja 2008

Dlaczego Zodiak astrologiczny nie pokrywa się z astronomicznym?

Takie oto ciężkie działa przeciwko głupocie astrologów wytacza mądry racjonalista:

Wężownik jest trzynastym gwiazdozbiorem, w ogóle nie branym pod uwagę przez astrologów. (…) Dlaczego Zodiak astrologiczny nie pokrywa się z astronomicznym?

Ośmielę się zadać prowokacyjne pytanie: kto tu jest mądry, a kto niedouczony? Przyjrzyjmy się więc temu zdaniu dokładnie:
Wężownik jest trzynastym gwiazdozbiorem, w ogóle nie branym pod uwagę przez astrologów.

Wężownik nie jest „13 gwiazdozbiorem”, ponieważ nikt mu takiego numeru nie nadał. Co ważniejsze: astrologia nie bierze pod uwagę ŻADNYCH gwiazdozbiorów. Dlaczego więc miałaby interesować się akurat Wężownikiem? Płaszczyzną odniesienia dla astrologicznych dociekań jest wyłącznie zodiak, a Wężownik NIE JEST i z całą pewnością nie będzie znakiem zodiaku. Wężownik jest natomiast GWIAZDOZBIOREM ZODIAKU. Jaka jest różnica między znakami a gwiazdozbiorami zodiaku wyjaśnia astronom w Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dlaczego Zodiak astrologiczny nie pokrywa się z astronomicznym?
Jeśli takie pytanie zadaje ktoś, kto uważa się za lepiej wykształconego od astrologów tym samym demaskuje swoje straszne nieuctwo.

Istnieje tylko jeden zodiak, taki sam dla astronomów i astrologów.

2 Comments:

Anonimowy said...

razi mnie Pani triumfalne odnoszenie się do tzw. racjonalistów. Nie zgadzam się, że należy się posługiwać sztywno 12 znakami zodiaku przy układaniu horoskopów. To kiedy dokładnie, co do do dnia, godziny i minuty ktoś się narodził, jest tak samo ważne jest jak to, którego dnia i o której godzinie i minucie układamy tej osobie horoskop. Świat zmienia się jak w kalejdoskopie ( chciałoby się powiedzieć po śląsku) chopie.
pat garet

astromaria said...

Jakim prawem wypowiadasz się na tematy, o których nie masz pojęcia i jeszcze mnie przemądrzale pouczasz? Gdzie ja piszę cokolwiek o "posługiwaniu się sztywno 12 znakami zodiaku"? Gdzie piszę, że horoskop się nie zmienia? Taki komentarz zasługuje na skasowanie, więc sama się sobie dziwię, że go zatwierdziłam.